28.08.2020 r.

Rekordowo niskie stopy procentowe

Żyjemy w ciekawych czasach, nikt z Was chyba temu nie zaprzeczy. Bardzo wiele dzieje się na świecie rożnych zaskakujących wydarzeń, o których na początku bieżącego roku nikt z nas by nawet nie pomyślał. My jednak mówimy o tym co dzieje się na rynku bankowym i przede wszystkim tego co dotyczy Was czyli obecnych czy też potencjalnie przyszłych kredytobiorców.

Dla wielu z Was stopy procentowe i to co się z nimi dzieje to na pierwszy rzut oka nuda. A rzeczywistość? Rzeczywistość jest jednak bardzo ciekawa i ważna z punktu widzenia kredytobiorców. Każda zmiana stopy procentowej pociąga za sobą konsekwencje dla większości kredytobiorców. Uważamy za nasz obowiązek aby co jakiś czas przybliżyć Wam sytuację i pokazać co może się zadziać w najbliższej – bądź trochę dalszej przyszłości.

Zaczynając więc od początku – stopy procentowe mamy rekordowo niskie i wydaje się, że nie ma już miejsca do kolejnych obniżek – tak mówi większość ekonomistów, także tych związanych z Radą Polityki Pieniężnej, która decyduje o wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Decyzja RPP przekładają się wprost proporcjonalnie na stopy procentowe na rynku bankowym więc można spokojnie przyjąć, iż to decyzje Rady kształtują stopy procentowe w Polsce.

Aby ocenić co może się wydarzyć w nieodległej perspektywie należy więc wsłuchać się dokładnie w to co mówią członkowie RPP. Jest ich dziesięcioro a to oznacza, że mogą mieć i oczywiście mają różne zdania na temat tego co należy zrobić. O ile Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński w wielu wystąpieniach twierdzi, iż nie ma miejsca na podwyżki stóp procentowych do końca 2021 roku o tyle pojawiają się wypowiedzi członków RPP mówiące zdecydowanie co innego.

W wywiadzie dla Rzeczpospolitej i Parkietu Eugeniusz Gatnar jeden z członków RPP jasno powiedział, iż: „Główna stopa procentowa jest za niska i należy rozważyć jej podwyżkę(…)” oraz „łącznie skuteczność zastosowanych w okresie pandemii instrumentów polityki pieniężnej oceniam dobrze, ale moim zdaniem główna stopa procentowa jest za niska. Na obecnym poziomie uniemożliwia ona uruchomienie długoterminowych operacji repo, tzw. TLTRO, które mogłyby być szczególnie teraz pomocne”

Inny z członków Rady Jerzy Kropiwnicki w ostatniej swojej wypowiedzi wskazał, że obniżki stóp procentowych nie zwiększyły znacząco akcji kredytowej, a to m.in. był ich cel. Dość sceptycznie ocenił skuteczność tych działań i zasugerował by podwyżkę głównej stawki do 1,5 proc. przeprowadzić stopniowo, ale już w 2021 roku.

Tak wprost wypowiedziało się na razie tylko dwóch członków Rady, co może sugerować, że na razie możemy liczyć na względną stabilność stóp. Jednocześnie wypowiedzi, o których wspominamy pokazują, że pojawiają się symptomy skłaniające do zrewidowania obecnej polityki stóp procentowych i w dłuższym okresie możemy spodziewać się jednak ścieżki powolnych podwyżek.

Jak to zwykle bywa na rynku finansowym sytuacja będzie dynamiczna i pewnie kolejne odczyty czy to inflacji, czy poziomu akcji kredytowej a także innych wskaźników makroekonomicznych będą „popychały” Radę do kolejnych działań. Musimy być na to przygotowani i trzymać rękę na pulsie. Oczywiście możecie na nas liczyć w tym zakresie, będziemy Was informować na bieżąco.

Zachęcamy do kontaktu z nami. Jesteśmy dla Was dostępni i chętnie przeanalizujemy każdy przypadek, bo każdy ma inną sytuację i każdego może spotkać coś nieprzewidzianego a my jesteśmy po to żeby pomóc Wam osiągać Wasze cele…

Zaglądajcie na naszą stronę internetową www.mjfinanse.pl oraz odwiedzajcie naszego fan page www.fb.com/MJFinanse

Autor: Magdalena Joncel
ul. Okrzei 18 (pokój 305, III piętro)

phone693 010 520

mailkredyty@mjfinanse.pl

fbwww.fb.com/MJFinanse

Kontakt z nami