18.03.2020 r.

Obniżka stóp procentowych

Moi drodzy wszyscy wiemy co dzieje się na świecie i z czym musimy się mierzyć. W tej kwestii nie czuję się ekspertem i nie będę go nawet udawać. Po prostu uważajcie na siebie i swoich bliskich.

To czym dzisiaj chciałabym się podzielić z Wami to kwestia obniżki stóp procentowych podjęta w dniu 17/03/2020 przez Radę Polityki Pieniężnej.

Co to oznacza dla kredytobiorców? Jak zwykle będzie to miało różnoraki wpływ na poszczególne sytuację. Opiszę więc w skrócie te najważniejsze przypadki:

 1. Przede wszystkim dotyczy to tylko tych, którzy mają swoje kredyty w PLN.
 2. Jeśli masz kredyt z oprocentowaniem zmiennym to w zależności od tego jaki masz typ wiboru Twoje oprocentowanie spadnie i tak:
  1. Jeśli masz WIBOR 1 M (jednomiesięczny) – tutaj najczęściej dotyczy kredytów firmowych - to odczujesz spadek oprocentowania i raty przy naliczeniu kolejnej najbliższej raty – o ile spadnie WIBOR dokładnie nie wiadomo ale pewnie spadek będzie zbliżony do spadku stopy;
  2. Jeśli masz WIBOR 3 M (trzymiesięczny) to odczujesz spadek przy następnym naliczeniu (zależnie od tego kiedy miałeś ostatnią zmianę) może być to za chwilę a najdalej za 3 miesiące;
  3. Jeśli masz WIBOR 6 M (sześciomiesięczny) to odczujesz spadek przy następnym naliczeniu (zależnie od tego kiedy miałeś ostatnią zmianę) może być to za chwilę, a najdalej za 6 miesiące.
 3. Jeśli masz kredyt z oprocentowaniem stałym – to zmiana Cię nie obejmie – poza wyjątkiem opisanym w kolejnym punkcie
 4. Jeśli masz oprocentowanie stałe to po obecnej zmianie stóp procentowych nie może ono przekraczać 9%. Dotyczy to przede wszystkim osób, które korzystają z kredytów gotówkowych i konsolidacyjnych. Duża część banków miała oprocentowanie powyżej 9% ostatnio, często 9,99% lub 10% - tutaj banki będą musiały ograniczyć oprocentowanie do 9% więc będzie taniej.
 5. Jeśli masz kartę kredytową lub kredyt odnawialny to najczęściej masz właśnie oprocentowanie w okolicach 10% - teraz będzie taniej – maksymalnie 9% więc naliczy się mniej odsetek.

Reasumując: jeśli masz już kredyt to w krótszym lub dłuższym okresie będziesz miał trochę taniej. Jeśli zamierzasz zaciągnąć nowy kredyt, to będzie on udzielany na nowych warunkach, oprocentowanie stałe nie wyższe nić 9%, oprocentowanie zmienne oparte o aktualny WIBOR, który już widać, że spada i pewnie spadnie w najbliższych dniach.

W temacie nowych kredytów czy będzie dzięki temu taniej? Tutaj już nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ patrząc historycznie, banki wykorzystywały czas obniżek stóp procentowych do podwyższania marż, zwłaszcza jeśli chodzi o kredyty hipoteczne czy firmowe. Jeśli chodzi o kredyty gotówkowe to obniżki maksymalnego oprocentowania często wiązały się ze wzrostami prowizji bankowych lub sprzedażą dodatkowych ubezpieczeń do kredytu. Na razie nie ma zmian w ofertach bankowych dotyczących podwyżki marż czy prowizji, ale jak będzie za kilka dni tego nie wiemy – jeśli ktoś ma zamiar wkrótce korzystać – sugerowałabym zrobić to jak najszybciej! W obecnej sytuacji ograniczeń banków możemy być dla Was pierwszą linią, która pomoże Wam ograniczyć ryzyka związane z koniecznością wizyt w bankach.

Zachęcam do kontaktu z nami. Jesteśmy dla Was dostępni i chętnie przeanalizujemy każdy przypadek, bo każdy ma inną sytuację i dla każdego coś innego jest istotne, a my jesteśmy po to żeby Wam pomóc.

Tymczasem tradycyjnie zachęcam – zaglądajcie także na naszą stronę internetową www.mjfinanse.pl oraz odwiedzajcie naszego fan page www.fb.com/MJFinanse.

 

Autor: Magdalena Joncel
ul. Okrzei 18 (pokój 305, III piętro)

phone693 010 520

mailkredyty@mjfinanse.pl

fbwww.fb.com/MJFinanse

Kontakt z nami