22.03.2019 r.

Kredyt hipoteczny który najlepszy

Nie macie wrażenia, że zewsząd atakują nas reklamy kredytu hipotecznego a Wy nie wiecie która jest tak naprawdę dobra? Każdy bank proponuje promocje albo specjalną ofertę. Jedni mówią o niskiej prowizji inni o niewielkiej marży a jeszcze inni proponują aby ubezpieczyć się na wszelki wypadek przy kredycie hipotecznym bo na dłuższą metę nie wiadomo co z nami będzie. A na dodatek ktoś powie proponujemy oprocentowanie stałe a inny powie proponuję oprocentowanie zmienne oparte o Wibor. Zmiennych może przecież być dużo więcej, czy jesteście w stanie to wszystko porównać? Ocenić co dla Was jest lepsze, albo co będzie dla Was lepsze za 10 czy 20 lat? Jeśli jeszcze tego mało to jak myślicie jeśli macie kredyt hipoteczny to mieszkanie czy też dom jest Wasz czy Banku?

Uspokajam na samym początku, jeśli macie kredyt hipoteczny, to macie nieruchomość z wpisaną do księgi wieczystej hipoteką na rzecz banku, ale oczywiście nadal jest to wasza własność. Stanowi ona tylko zabezpieczenie dla banku spłaty kredytu.

Wracając do meritum, Ustawodawca wprowadził pewne rozwiązania, dzięki którym można porównać oferty różnych banków – jak już oczywiście zrobicie rundkę po bankach, umówicie się z doradcą hipotecznym i zbierzecie kilkanaście ofert. Wtedy siadacie wygodnie w fotelu i patrzycie - mamy formularz informacyjny, czy też osławione RRSO ale czy jesteście specjalistami aby porównując wszystkie zmienne stwierdzić która oferta jest dla Was atrakcyjna? Oczywiście porównacie wysokość prowizji i stwierdzicie że w banku X jest niższa niż w banku Y i już stwierdzacie tu jest lepiej ale nagle spoglądacie na marżę i okazuje się ze w banku Y jest niżej niż w banku X i mamy zagwozdkę czy lepiej niższą prowizję czy lepiej niższą marżę. Nagle spoglądacie w opis dalej i widzicie, że marże w banku X obniża produkt a i/lub b ale za to w banku Y marże obniża produkt b lub c ale prowizję można zamienić na produkt u… tak wiem strasznie to zamieszałam. Niestety tak właśnie wygląda porównywanie ofert kredytowych.

Czy nie łatwiej pójść do kogoś kto ma te wszystkie oferty w jednym miejscu? Jest w stanie wytłumaczyć Wam co daje np. oprocentowanie stałe i czy aby na pewno jest stałe w całym okresie kredytu? Dodatkowo nie będzie Was to nic kosztowało. Porówna Wam całkowity koszt kredytu, ale niekoniecznie w sposób który widnieje na formularzu ponieważ uzmysłowi Wam z których produktów dodatkowych jeśli taka będzie Wasza wola, będziecie mogli zrezygnować po pewnym czasie. A może planujecie wcześniej spłacić kredyt? Ekspert na pewno weźmie pod uwagę Wasze plany przy wyborze oferty, bo przecież chcąc spłacić kredyt za rok lub dwa lepiej wziąć ciut wyższą marżę zyskując zerową prowizję za wcześniejszą spłatę (zmieniacie mieszkanie i obecne sprzedajecie i spłacicie kredyt) niż przyjść do banku za rok i dowiedzieć się że musicie oddać np. 3 % spłacanej kwoty dodatkowo. A z drugiej strony nie macie nic na sprzedaż, nie zakładacie, że może trafić się Wam spadek po „cioci z Ameryki” to doradca wybierze ofertę w której będzie wyższa prowizja za wcześniejszą spłatę, bo i tak jej nie zapłacicie a wybierze ofertę z najniższą marżą, która da Wam najwyższe oszczędności w perspektywie 20 czy 30 lat spłaty.

Mam nadzieję, że nie przestraszyłam Was zawiłością tej analizy, chcę Wam pokazać z czym musicie się zmierzyć aby wybrać naprawdę dobry kredyt hipoteczny, a przecież mówią, że kredyt hipoteczny wiążę na całe życie, niektórzy twierdzą że nawet lepiej niż małżeństwo. Warto podjąć tą decyzję świadomie, znając wszystkie za i przeciw. Oczywiście nadal piszę o kredycie????.

Zachęcam do zaglądania na naszą stronę internetową www.mjfinanse.pl oraz odwiedzania naszego fan page www.fb.com/MJFinanse a także do kontaktu z nami. Jesteśmy dla Was dostępni i chętnie przeanalizujemy każdy przypadek, bo każdy ma inną sytuację i dla każdego coś innego jest istotne a my jesteśmy po to żeby pomóc Wam osiągać swoje cele…

P.S. W następnym artykule spróbuję rozprawić się z okresem kredytowania, z tym jaki okres jest najkorzystniejszy i dla kogo…

Autor: Magdalena Joncel
ul. Okrzei 18 (pokój 305, III piętro)

phone693 010 520

mailkredyty@mjfinanse.pl

fbwww.fb.com/MJFinanse

Kontakt z nami