04.03.2019 r.

Czy konsolidacja się opłaca?

Często spotykamy się z pytaniem czy konsolidacja się opłaca? Odpowiedź na tak postawione pytanie powinna zacząć się od tego czym jest „opłacalność” dla pytającego. Czy chodzi o matematyczne wyliczenie kosztu kredytu i porównanie go z obecnym (lub obecnymi zależnie od ilości) zobowiązaniem czy jednak owa opłacalność ma inny wymiar.

W pierwszym przypadku znalezienie tańszego kredytu niż ten który posiadamy obecnie polegać będzie na porównaniu aktualnie dostępnych ofert na rynku z kredytem posiadanym obecnie. Uważam, że warto po pewnym czasie dokonać takiego porównania i przeanalizować czy może jednak korzystniej nie będzie skonsolidować swoich zobowiązań czy zrefinansować swojego zobowiązania w innej instytucji. Oczywiście warto w takiej sytuacji skonsultować to z profesjonalistą – tak aby nie dać się zaskoczyć nieprzewidzianymi czy ukrytymi kosztami.

Drugi z przypadków jest wg mnie jeszcze bardziej atrakcyjny, ponieważ to oczekiwania pytającego determinują rozwiązanie, które zostanie mu zaproponowane. Wyobraźmy sobie sytuację w której ktoś potrzebuje kupić mieszkania, ale ma wysokie raty kredytów wzięte na stosunkowo krótki czas. Wysokie raty mocno ograniczają zdolność kredytową takiej osoby i ma w związku z tym problem i nie może otrzymać kredytu na „wymarzony kąt”. W takiej sytuacji konsolidacja zobowiązań i wydłużenie zobowiązania do okresu np. dziesięciu lat spowoduje, że takiej osobie pojawia się zdolność kredytowa i swobodnie otrzyma kredyt na mieszkanie. Matematycznie będzie pewnie trochę drożej ale opłacalność w tym wypadku to możliwość osiągnięcia swojego celu. Pamiętajmy, że zawsze można wcześniej spłacić kredyt i zaoszczędzić odsetki, a swój główny cel osiągnąć tu i teraz nie czekając aż spłacimy obecne zobowiązania. Tutaj także warto skonsultować się ze specjalistą i przeanalizować różne opcje, zwłaszcza te nieoczywiste.

Takich sytuacji jak w drugim przypadku może być wiele, tak wiele jak sytuacji życiowych, w których możemy się znaleźć. Jeżeli chcecie poznać koleje opcje „opłacalności konsolidacji” zapraszam do śledzenia naszego bloga na www.mjfinanse.pl

Autor: Magdalena Joncel
ul. Okrzei 18 (pokój 305, III piętro)

phone693 010 520

mailkredyty@mjfinanse.pl

fbwww.fb.com/MJFinanse

Kontakt z nami