15.07.2019 r.

Co z tymi stopami - procentowymi oczywiście :)

Moi drodzy, pamiętacie jak ostatnio w artykule pisałam, iż będzie drożej, że stopy procentowe będą rosły a co za tym idzie wzrosną raty?

Tak nadal większość analityków tak uważa, dane z gospodarki potwierdzają, że zbliżamy się do tego momentu, inflacja rośnie coraz mocniej, ostatni odczyt to już 2,6%. Wszystko wskazuje na to, że stopy w perspektywie czasu będą rosły. Tak działo się za każdym razem w historii przy analogicznej sytuacji i danych gospodarczych.

Jest na rynku jednak coś pięknego co nazywamy niepewnością. Taką niepewność co do tego co się wydarzy często powodują zaskakujące decyzje o charakterze polityczno-gospodarczym. I oto pojawia się niepewność co do kierunku zmian w wysokości stóp procentowych. O ile praktycznie prawie wszyscy analitycy są zgodni co do zmian w górę o tyle pojawił się raport analityków Morgan Stanley prognozujący, iż Rada Polityki Pieniężnej w Polsce obniży stopy procentowe w III kwartale 2020 roku o 25 punktów bazowych. To pierwsza taka prognoza na rynku. Zastanawiacie się pewnie z czego ona wynika… wg Morgan Stanley będzie to wynikało z „głębokiego zwrotu w polityce monetarnej głównych banków centralnych”. Tak wiem, większości z Nas niewiele to mówi ale jeśli dodamy, że ten zwrot wymuszony jest pogłębiającą się, i tutaj słowo klucz niepewnością wokół globalnej polityki handlowej, co wpływa negatywnie na wzrost gospodarczy na świecie i jego perspektywy, to mamy jasny sygnał: gospodarka spowalnia i banki centralne zaczynają myśleć o zwiększeniu dostępności pieniądza (kredytu) na rynku. A zwiększyć to mogą obniżając, a nie podwyższając cenę. Ceną pieniądza przecież w dużym uproszeniu są właśnie stopy procentowe i ich wysokość. Jeśli chodzi o nasz rodzimy rynek „analityków” to tylko analitycy ING prognozowali możliwość obniżki stóp procentowych ale dopiero w 2021 roku.

Co zatem oznacza to dla nas? Kluczem jest to, który scenariusz się ziści… czy stopy pójdą w górę czy w dół czy może pozostaną niezmienne. Jeśli pójdą w górę to oczywiście będzie drożej, jeśli pójdą w dół będzie taniej to oczywiste. Pocieszające jest wg mnie co innego skoro pojawiają się głosy za obniżką stóp procentowych to może oznaczać jedno – podwyżki które wieści większość mogą nie być tak duże jak początkowo zakładano – co dla kredytobiorców samo w sobie jest dobrą wiadomością.

W kolejnym artykule spróbuję pokusić się o analizę zmian, jakie są projektowane w prawie dotyczących ograniczenia poza odsetkowych kosztów kredytów. Obiecuję Wam, iż przyjrzę się dokładnie tematowi i wrócę do Was z moim przemyśleniami.

Tymczasem tradycyjnie zachęcam – zaglądajcie także na naszą stronę internetową www.mjfinanse.pl oraz odwiedzajcie naszego fan page www.fb.com/MJFinanse

Oczywiście nadal mamy dobrą kawę – zapraszamy do wspólnych rozmów.

Autor: Magdalena Joncel
ul. Okrzei 18 (pokój 305, III piętro)

phone693 010 520

mailkredyty@mjfinanse.pl

fbwww.fb.com/MJFinanse

Kontakt z nami