15.01.2020 r.

Cena kredytu w banku

Czy mamy wpływ na cenę kredytu w Banku? Czyli podatek bankowy i jego wpływ na cenę kredytu i wysokość oprocentowania lokat…

 

Moi drodzy, w ostatnim czasie dość często spotykam się z opiniami, że kredyty w Bankach są drogie, szczególnie w porównaniu do tego ile bank daje klientom oprocentowania za ulokowane w bankach środki. Wiecie co? Coś w tym jest… Rzeczywiście w ostatnich latach można zaobserwować zjawisko, w którym widełki pomiędzy depozytami a kredytami są coraz większe.

Skoro już zdiagnozowaliśmy ten stan, to trzeba się zastanowić dlaczego tak jest i czy możemy coś na to poradzić. W skali globalnej oczywiście ani poszczególny klient ani my nie rozwiążemy tego problemu. To rynek i bezpośrednio instytucje finansowe regulują cenę. Jednakże w skali poszczególnych klientów, zawsze należy szukać najlepszych rozwiązań. To, że cena kredytu w Banku X jest wyższa nie znaczy, że w Banku Y nie da się zrobić tego samego kredytu taniej! Tutaj właśnie jest miejsce dla Nas, aby wszystko sprawdzić i właściwie dopasować ofertę do możliwości i potrzeb klienta.

Natknęłam się na ciekawy artykuł dotyczący podatku bankowego. Interesujący zwłaszcza dlatego, że są w nim wyciągnięte wnioski po czterech latach obowiązywania tegoż podatku. Jakie wnioski najważniejsze? Otóż spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej, tylko w Polsce i na Malcie podniesienie ceny kredytów zbiegło się z obniżeniem oprocentowania depozytów. (Porównanie dotyczy roku 2015 i 2019 czyli sprzed wejścia podatku bankowego i obecnych). Co to oznacza? Oznacza to, że my wszyscy jako klienci banków, zapłaciliśmy koszty podatku bankowego. Widać to: ewidentnie płacimy więcej za kredyt a dostajemy mniej za swoje środki ulokowane w bankach. Gdzie są te pieniądze? Budżet Państwa został zasilony w tym czasie z tego podatku kwotą 17 miliardów złotych. Oczywiste było to, że instytucje finansowe przerzucą ten koszt na klientów i tak też się stało.

Dodatkowo, chciałabym zwrócić uwagę na jeszcze jeden fakt, zostawiając go do Waszej moi drodzy oceny, a mianowicie do zmniejszającej się konkurencji na rynku bankowym. Do tego także przyczynił się podatek bankowy. Część światowych instytucji wycofuje się z naszego kraju sprzedając swoje banki innym, które najczęściej istnieją już na naszym rynku. Powoduje to, że zmniejsza się konkurencja – banki nie muszą już tak mocno walczyć ceną pomiędzy sobą aby przyciągnąć klientów – to "duży" dyktuje tutaj warunki.

Oczywiście nie jest tak, że wszędzie cena jest taka sama, że wszyscy mają jedną cenę i nie da się nic zrobić. Da się znaleźć na rynku okazje i perełki. Trzeba ich tylko dobrze poszukać. Jak to zrobić? Drogi oczywiście są jak zwykle dwie… Poszukać, poświęcić swój czas i pochodzić po bankach, posprawdzać oferty kredytowe, porównać często trudno porównywalne dane i wybrać najlepszy kredyt dla siebie (podobnie rzecz się ma z lokowaniem, ale tutaj szczególnie proszę uważać na „okazje” i wyjątkowe oferty i uważać na ryzyko produktu) albo wybrać się do eksperta, który w jednym miejscu porówna te wszystkie oferty i pokaże co jest możliwe do uzyskania i za jaką cenę.

Niezmiennie zachęcam do kontaktu z nami. Jesteśmy dla Was dostępni i chętnie przeanalizujemy każdy przypadek, porównamy wszystkie dostępne na rynku OFERTY I PROMOCJE. Pamiętajcie że każdy przypadek jest inny, każdy może mieć inną sytuację i każdego może spotkać coś nieprzewidzianego, a my jesteśmy po to żeby pomóc Wam osiągać Wasze cele…

Zaglądajcie na naszą stronę internetową www.mjfinanse.pl oraz odwiedzajcie naszego fanpage www.fb.com/MJFinanse

 

 

Autor: Magdalena Joncel
ul. Okrzei 18 (pokój 305, III piętro)

phone693 010 520

mailkredyty@mjfinanse.pl

fbwww.fb.com/MJFinanse

Kontakt z nami