11.05.2021 r.

Bieżąca sytuacja na rynku kredytowym

Bieżąca sytuacja – czyli na co można liczyć na rynku kredytów.

 

W dniu dzisiejszym wracamy do Was z garścią informacji na temat bieżącej sytuacji na rynku kredytowym. Skupimy się przede wszystkim na kredytach hipotecznych bo tutaj pojawia się coraz więcej pozytywnych zmian. Można powiedzieć, że banki wracają do zasad obowiązujących przed wybuchem pandemii. Oczywiście przełożenie nie jest takie proste i nie możemy powiedzieć, że jest identycznie. Jest jednak zdecydowanie lepiej niż było to rok temu, kiedy mówiąc kolokwialnie rwaliśmy sobie włosy z głowy, aby znaleźć finansowanie dla klientów.

Obserwujemy ponowny powrót części banków do wkładu własnego na poziomie tego minimalnie wymaganego jakim jest 10%. Gdy rok temu ruszyła lawina i banki zaczęły podnosić wymagania wkładu własnego do poziomu dwudziestu, trzydziestu a jeden z banków nawet czterdziestu procent byliśmy przerażeni podobnie jak Wy. Przy tak wysokich cenach nieruchomości i drożejących cenach materiałów budowlanych większość z nas nie byłaby w stanie uzbierać tak wysokich kwot. Na szczęście wracamy do sytuacji, w której przy 10% wkładu własnego można uzyskać kredyt w PKO BP, Alior Banku, mBanku, Millenium – dla większości transakcji, Pekao dla lokali mieszkalnych czy też w Santander będąc minimum 4 miesiące klientem banku. Jeśli dołożymy powrót do wkładu 20% takich banków Jak ING czy BOŚ oraz pozostanie na tym poziomie przez pozostałe banki to sytuacja robi się o wiele bardziej komfortowa.

Jak dobrze wiecie, wkład własny to nie wszystko, jest jeszcze a może przede wszystkim kwestia zdolności kredytowej. Tutaj mamy bardzo dużą różnorodność i próba ogólnego porównania pomiędzy bankami byłaby dość karkołomna. Jednakże zauważamy, że bank – przynajmniej ich część wraca do finansowania umów zlecenie i o dzieło, co jest bardzo ważne zwłaszcza dla młodszej części z nas, która często korzysta z tej formy zatrudnienia. Coraz częściej banki zgadzają się także na kredytowanie osób prowadzących działalność gospodarczą, choć tutaj jest duża korelacja pomiędzy branżą, w której działa firma a szansą uzyskania kredytu. Mówiąc wprost im branża mniej dotknięta obostrzeniami, tym szanse na kredyt rosną.

Co ciekawe i jednocześnie dość mocno zasmucające – banki bardzo ostrożnie podchodzą do finansowania rolników. Tutaj zauważamy niestety spadek zainteresowania banków. Oczywiście nie jest tak, że nie da się takiego kredytu otrzymać. Jest to jednak dość trudne.

Drugą ze złych wiadomości jest praktycznie zamknięcie się banków na finasowanie osób zarabiających w funtach brytyjskich. Wiodący w tym zakresie do tej pory Alior Bank wycofał się w ogóle z kredytów w tej walucie i nasi rodacy z Wysp Brytyjskich chcący nabyć nieruchomość w Polsce, zostali pozbawieni takiej możliwości sensu stricto. Oczywiście można znaleźć współkredytobiorcę zarabiającego w PLN i uzyskać taki kredyt ale obarczone jest to dość dużymi trudnościami i przede wszystkim zaangażowaniem innych osób.

Tak jak wspominaliśmy na początku, piszemy dziś o kredytach hipotecznych ale na przykład w kredytach gotówkowych, także można zauważyć powolne otwieranie się banków. Santander czy mBank np. zwiększają maksymalnie dostępne kwoty kredytów. Cześć banków wprowadza czasowe bezprowizyjne promocje na całe kredyty lub na część przeznaczoną na konsolidację zobowiązań z innych banków. Jeszcze inne odmrażają branże zamknięte dotychczas przez lockdown.

Na pewno żyjemy w ciekawych a przede wszystkich bardzo zmiennych czasach, w których wiedza to klucz. Trzeba na bieżąco reagować na zmieniające się okoliczności i wykorzystywać pojawiające się szanse zanim „drzwi zostaną przymknięte”.

W następnym artykule chcielibyśmy się poważniej zmierzyć z kwestią ciągle rosnącej inflacji i tego co może się wydarzyć w związku z tym na rynku kredytów zarówno dla obecnych jak i przyszłych kredytobiorców. Na dziś uspokajamy, majowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie przyniosło zmian stóp procentowych, więc raty pozostają na niezmiennym poziomie, co będzie w przyszłości – o tym wkrótce…

Niezmiennie zachęcamy do kontaktu z nami. Jesteśmy dla Was dostępni i chętnie przeanalizujemy każdy przypadek, bo każdy ma inną sytuację i każdego może spotkać coś nieprzewidzianego a my jesteśmy po to żeby pomóc Wam osiągać Wasze cele…

Zaglądajcie na naszą stronę internetową www.mjfinanse.pl oraz odwiedzajcie naszego fan page www.fb.com/MJFinanse

Autor: Magdalena Joncel
ul. Okrzei 18 (pokój 305, III piętro)

phone693 010 520

mailkredyty@mjfinanse.pl

fbwww.fb.com/MJFinanse

Kontakt z nami