09.05.2019 r.

Będzie drożej! Straszymy? Nie, realnie oceniamy sytuację

Będzie drożej!!! Straszymy? Nie straszymy – mówimy jak będzie – od ładnych kilku lat żyjemy w okresie historycznie niskich stóp procentowych – i stopy będą rosły. To kiedy zaczną się podwyżki stóp procentowych i jak bardzo będą one bolesne to jeszcze wróżenie z fusów ale to, że rosnąć będą to jest pewne. Zmiana stóp procentowych spowoduje wzrost oprocentowania kredytów i to zarówno nowo zaciąganych jak i tych, które zostały zaciągnięte wcześniej a są oparte o oprocentowanie zmienne.

Przysłuchując się wypowiedziom Prezesa NBP możemy stwierdzić, że do podwyżek jest jeszcze sporo czasu. Jednakże on sam nie podejmuje takich decyzji – podejmuje je Rada Polityki Pieniężnej. Oficjalnie Rada przekazuje komunikaty po swoich posiedzeniach, że utrzymuje stopy na niezmienionym poziomie i upraszczając mamy komunikat, że na razie nie planuje podnosić stóp ale przygląda się sytuacji rynkowej a zwłaszcza poziomowi inflacji.

W swoich medialnych i publicznych wypowiedziach pojawiają się jednak głosy członków Rady Polityki Pieniężnej, że pojawia się coraz większa presja inflacyjna, że ceny rosną coraz szybciej i że należy zacząć się zastanawiać nad sposobem wyhamowania wzrostu cen. To właśnie inflacja będzie głównym czynnikiem decydującym o wzroście stóp procentowych. Ostatnio pojawiła się statystyka, w której okazało się że już połowa członków Rady Polityki Pieniężnej wypowiedziało się mniej lub bardziej wprost, iż należy się zacząć zastanawiać nad wzrostem stóp procentowych.

Co to oznacza dla nas i dla Was. Ci którzy chcą wziąć kredyt powinni rozważyć opcję czy wziąć kredyt na stałej czy zmiennej stopie procentowej – oczywiście bardziej mowa tu o kredytach gotówkowych. Przy kredycie hipotecznym czasami pojawia się opcja kredytu ze stałą stopą – ale najczęściej jest to stała stopa procentowa tylko w jakimś okresie a nie przez cały okres kredytowania, więc tutaj byłabym ostrożna ponieważ najczęściej wiąże się to w chwili obecnej z wyższymi kosztami „na dziś” niż przy stopie zmiennej.

Oczywiście zachęcam do kontaktu z nami. Jesteśmy dla Was dostępni i chętnie przeanalizujemy każdy przypadek, bo każda sytuacja jest inna i dla każdego coś innego jest istotne a my jesteśmy po to żeby pomóc Wam osiągać swoje cele…

Innym ciekawym przypadkiem jest sytuacja, w której już macie kredyt. Tutaj w szczególności zapraszam na kawę wraz z umową, żeby przeanalizować Wasze umowy kredytowe. Możemy sprawdzić wówczas takie sytuacje jak:

- czy oprocentowanie jest stałe czy zmienne

- jeśli jest stałe – czy może być niższe w innym banku

- jeśli jest zmienne to jaka jest marża – marża się nie zmienia, a zmienia się WIBOR lub stopa waluty więc zerkniemy czy na rynku można znaleźć kredyt z niższą marżą.

Co zyskamy dzięki temu? Obniżając marżę teraz – oszczędzacie pieniądze bo macie niższą ratę, a w przypadku podnoszenia stóp procentowych – wasza rata też urośnie ale… no właśnie może wróci do wartości obecnej a bez zmiany będzie drożej?

Jedno jest pewne – jeśli obniżymy Wam marże dzisiaj a stopy wzrosną, to na pewno będziecie płacić mniej po podwyżce stóp niż płacilibyście gdybyśmy tej marży nie obniżyli!!!

Zapraszamy na kawę – zaglądajcie także na naszą stronę internetową www.mjfinanse.pl oraz odwiedzajcie naszego fan page www.fb.com/MJFinanse

Autor: Magdalena Joncel
ul. Okrzei 18 (pokój 305, III piętro)

phone693 010 520

mailkredyty@mjfinanse.pl

fbwww.fb.com/MJFinanse

Kontakt z nami