26.06.2019 r.

Banki (wszystkich krajów) łączcie się !!!

Banki (wszystkich krajów) łączcie się!!! Czyli o konsolidacji rynku bankowego słów kilka…

 

Docierają do Was zapewne informacje, że oto jeden bank przejmuje inny bank, kolejne łączą się ze sobą, pojawiają się nowe banki a inne znikają z rynku. Sektor bankowy podobnie jak cała gospodarka ciągle się zmienia. Pojawiają się nowe regulacje prawne i podatkowe, które powodują konieczność dostosowania się tych wielkich firm do zmieniającego się otoczenia. Czy to dobrze dla klientów, czy jest to dla nich korzystne? W mojej opinii nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie bo z jednej strony łączenie się banków powoduje to, iż mamy mniej ale większych i bardziej stabilnych instytucji, z drugiej strony mniejsza ilość banków to mniejsza konkurencja. Co za tym idzie, możemy spodziewać się, iż w niektórych przypadkach o kredyt będzie po prostu trudniej, albo cena będzie wyższa bo nie będzie trzeba już tak ostro rywalizować ceną o klienta.

Najświeższe połączenie na rynku banków to ostatnio przejęcie przez Bank Millennium Eurobanku. Ta transakcja toczy się w ostatnich miesiącach a do operacyjnego połączenia ma dojść w IV kwartale bieżącego roku. A wcześniejsze? Zeszłoroczne połączenie Raiffeisen (który niedawno przejął POLBANK) i BNP Paribas, które zresztą nie tak dawno przejęło także BGŻ. Podobnie sytuacja ma się z przejęciem przez BZ WBK S.A. Deutsche Bank Polska. Sytuacja była o tyle ciekawa, że BZ WBK S.A. w trakcie tej transakcji zmienił nazwę na markę swojego właściciela i tak naprawdę powstał jeden wielki Santander Bank Polska. Wydaje się Wam, że to dużo? A słyszeliście o przejęciu przez PZU S.A. od Włochów banku PEKAO S.A.? To dorzucę Wam info, że to samo PZU trochę wcześniej przejęło także ALIOR BANK S.A. (który notabene wcześniej przejął m.in. Bank BPH i Meritum Bank).

Te wszystkie transakcje to okres ostatniego, krótkiego okresu czasu. Jeśli dorzucimy ostatnią próbę połączenia IDEA Banku i Getin Banku – tutaj mamy impas ponieważ instytucje nadzorcze nie wyraziły zgody na taką fuzję to mamy jasny sygnał, że banki łączą się i łączyć się będą. Z czego to wynika? Jedni powiedzą, że to rynek wymusza zmiany, inni powiedzą, że rynek jest nadmiernie kontrolowany i nadzorowany, a jeszcze inni dorzucą wprost, nadmierne opodatkowanie sektora bankowego, które nie było wkalkulowane w cenę produktów długoterminowych bo nikt nie przewidział wejścia np. podatku bankowego w formie i zakresie w jakim on obowiązuje. Powiem Wam, że poziom :”opodatkowania zysku” w niektórych bankach przekroczył już 70 % ponieważ banki płacą podatek bankowy od kredytów udzielonych przed laty (głównie kredyty hipoteczne i kredyty inwestycyjne).

Co to dla Nas jako klientów oznacza? Tak jak wspomniałam wcześniej nie wiemy tego na pewno, bo rynek co rusz nas czymś zaskakuje, można jednak się spodziewać, iż banki mniej będą rywalizowały ceną, a bardziej jakością obsługi czy dodatkowymi usługami czy możliwościami. Na rynku zostaną pewnie tylko najwięksi oraz banki specjalistyczne, które będą miały wąski zakres świadczonych usług ale będą w tym ekspertami.

Zostaną także eksperci tacy jak my, którzy w coraz trudniejszym otoczeniu będą w stanie znaleźć „coś specjalnego” dla klienta aby dopasować bank do klienta i klienta do banku.

Niezmiennie zachęcam do kontaktu z nami. Jesteśmy dla Was dostępni i chętnie przeanalizujemy każdy przypadek, bo każdy ma inną sytuację a my jesteśmy po to żeby pomóc Wam osiągać swoje cele…

Zaglądajcie na naszą stronę internetową www.mjfinanse.pl oraz odwiedzajcie naszego fan page www.fb.com/MJFinanse

 

Autor: Magdalena Joncel
ul. Okrzei 18 (pokój 305, III piętro)

phone693 010 520

mailkredyty@mjfinanse.pl

fbwww.fb.com/MJFinanse

Kontakt z nami